środa, 6 lipca 2011

Bóle karku

Bóle karku

Ból karku, jedna z najczęściej występujących dolegliwości, może mieć różne natężenie, od lekkiego po uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności. Może też być wynikiem różnych schorzeń, od bardzo lekkich po zagrażające życiu.

Około 90 procent populacji cierpi na na zwyrodnienie krążków {dysków } międzykręgowych, choć nie każdy pacjent odczuwa ból i inne objawy. Zła postawa ciała i zapalenie stawów kręgosłupa przyspieszają rozwój i zaostrzają objawy tej choroby. Choć wypadnięcie krążka międzykręgowego { dyskopatia} może być wrodzona lub być wynikiem urazu, jest także elementem procesu starzenia. Z czasem dyski zaczynają ulegać zwyrodnieniu i kurczą się. Niekiedy dochodzi do pęknięcia dysku, a wtedy jego część centralna tzw. jądro galaretowate, wypada ze swego miejsca i uciska na nerwy, co wywołuje ból w karku, promieniujący do barku i ramienia, ograniczenie ruchów ręki, niedowład mięśni kończyny górnej, osłabienie ręki i zanik mięśni.


Podobne bóle jak w dyskopatii mogą wystąpić, gdy na kręgach szyjnych wykształcą się narośle kostne {osteofity}, które uciskają na nerwy, wywołując chwilowy lub stały ból. Mogą one doprowadzić do zwężenia kanału kręgowego, w którym mieści się rdzeń kręgowy, co nazywamy zwężeniem kręgosłupa szyjnego.Dochodzi wówczas do ucisku na cały rdzeń i czasami ma to wpływ na kończyny dolne, wywołując trudności przy chodzeniu i podrzucanie stopy.


Każdy uporczywy lub nawracajacy ból karku wymaga wizyty u lekarza.


Jeśli nie występują poważne objawy,lekarze zwykle zalecają środki przeciwbólowe i łagodzące inne objawy. Aby zapewnić ulgę, można wstrzyknąć do mięśni karku środek znieczulający lokalnie, ewentualnie kortyzon, silny, niesteroidowy środek przeciwzapalny, lub lek zmniejszający napięcie mięśni. Rentgen, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny pomagają ocenić stopień zwyrodnienia dysków i wielkość narośli kostnych oraz ustalić, czy występuje zwężenie kanału kręgowego w odcinku szyjnym.


Czasami, żeby zmniejszyć ucisk na nerwy, konieczne jest noszenie kołnierza ortopedycznego. Fizykoterapia, podobne jak inne terapie wspomagające, też godna polecenia.


Jeśli budzisz się z zesztywniałym, obolałym karkiem, być może powinieneś spać na specjalnej poduszce podkładanej pod szyję. Można ja kupić w sklepach medycznych. Nie należy spać na grubych, twardych poduszkach, które trzymają szyję w wygiętej pozycji. Delikatne ćwiczenia na rozruszanie pomogą zapewnić elastyczność stawom oraz złagodzą bóle i sztywność.


Staraj się nie garbić.Jeśli twoja praca wymaga długotrwałego siedzenia przy komputerze lub biurku, rób często przerwy na ćwiczenia karku i barków.


W ostrych stanach konieczna jest interwencja chirurga.


Nowe metody to:


- mikrochirurgia endoskopowa, polegająca na usunięciu narośli kostnych lub pękniętego dysku przez niewielkie nacięcie w skórze


- chirurgia laserowa, polegająca na wprowadzenie w okolice kręgosłupa szyjnego endoskopu {wziernika} zaopatrzonego w laser, którym usuwa się narośle kostne i inne fragmenty tkanek


- krwawienie i ból są przy tym zabiegu minimalne.


Do najczęściej stosowanych zabiegów w przypadku bólów karku należą bicze wodne, gorące i zimne okłady, elektrostymulacja nerwów, diatermia, ultradźwięki oraz masaże.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz