środa, 6 lipca 2011

Wpływ codzienności na bolący kręgosłup

Wpływ codzienności na bolący kręgosłup

Fotele, taborety, krzesła obrotowe i inne siedziska doprowadzają do bólów naszego kręgosłupa. Siedząc przed komputerem lub telewizorem przyjmujemy różne pozycje, które obciążają nasze stawy i kręgosłup. Oczywiście jednorazowe długie spędzanie czasu przed wyżej wymienionym sprzętem nie jest obciążeniem dla kręgosłupa. Gorzej jest, gdy robimy to codziennie. Wówczas po kilkunastu miesiącach możemy poważnie i nieodwracalnie uszkodzić kręgosłup.

Profilaktyka zamiast tabletek przeciwbólowych

Bardzo często popełnianym błędem w walce z bólem kręgosłupa jest korzystania z tabletek przeciwbólowych, zamiast wykonywania ćwiczeń odciążających stawy i kręgosłup. To pójście na łatwiznę ma później bardzo niekorzystne następstwa. Można wręcz uzależnić się od środków przeciwbólowych, które z czasem stracą swe właściwości. Wszystko na skutek przyzwyczajenia się organizmu do substancji niwelujących ból.


Profilaktyczne ćwiczenia powinniśmy wykonywać codziennie, bowiem tylko to zagwarantuje stałe odciążenie kręgosłupa. Tabletki będą działały krótkofalowe, w przeciwieństwie do prostych ćwiczeń. Rehabilitacja w postaci kilku prostych ruchów takich jak chociażby półmostek biodrowy nie jest czasochłonna, a może mieć kluczowe znaczenie dla kondycji naszego kręgosłupa w przyszłości. Należy przykładać do tego sporą uwagę, gdyż tylko to umożliwi nam skuteczną i długofalową ochronę kręgosłupa.


Więcej ruchu, mniej siedzenia

Człowiek, który spędza aktywnie czas wolny jest zdecydowanie zdrowszy. Te twierdzenie potwierdzają niemal wszyscy eksperci, specjaliści zdrowia i lekarze. Wszak, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze mięśnie i stawy. Oczywiście w granicach rozsądku, bowiem może wystąpić przetrenowanie. Rzecz jasna - jeśli plan treningowy był ułożony przez specjalistę to nic nam nie grozi.


Bolące stawy i kręgosłup może być wynikiem sporego obciążenia, dlatego też należy dbać o własną sylwetkę. Zbyt duże ilości tłuszczu obciążają nasz kręgosłup, co po pewnym czasie doprowadza do silnych i raptownych bólów. Bieganie, jazda na rowerze i inne ćwiczenia aerobowe znacznie odciążają kręgosłup. Warto zauważyć, że istnieje cienka granica między odciążeniem, a obciążeniem kręgosłupa. Trening aerobowy sprzyja, zaś trening siłowy (siłownia itp) nie zawsze.


Ćwiczenia rehabilitacyjne nie tylko są lekarstwem na możliwe bóle kręgosłupa, ale także poprawiają kondycję całego ciała, co odbija się również na psychice. Zdrowe ciało to zdrowy duch. Zatem dobry trening ma zdecydowanie więcej pozytywnych właściwości.


Bóle już występują, co teraz?

W zasadzie, jeśli odczuwasz bóle w okolicach kręgosłupa to zapewne jesteś ofiarą własnej bezmyślności. Garbienie się przed komputerem, dziwne pozycje przed telewizorem, brak ruchu - to właśnie twoje błędy za które teraz cierpisz. Niestety musisz wykluczyć już profilaktyczne ćwiczenia i wziąć się za zdecydowanie cięższą i bardziej czasochłonną rehabilitację. Możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, ale tylko w celu doraźnego zniwelowania bólu.


Ćwiczeń rehabilitacyjnych jest sporo, jednakże ich wybór uzależniony jest od konkretnej jednostki. Najprostszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza specjalisty, który ma przygotowane zestawy ćwiczeń rehabilitacyjnych na bolący kręgosłup. Różnice w planach treningowych wynikają z sylwetki i usportowienia konkretnych jednostek, co z resztą jest w pełni zrozumiałe.


Jeśli rehabilitacja przebiegła pomyślnie to wyciągnij wnioski i wykonuj ćwiczenia odciążające kręgosłup każdego dnia. Chyba, że wolisz cierpieć ponownie. Rehabilitacja jest znacznie trudniejsza, aniżeli profilaktyka. Weź pod uwagę wszystkie te czynniki i pozwól swojemu kręgosłupowi odpowiednio odpoczywać.


Odpowiednie krzesło i Twoja postawa

Zakup wygodnego krzesła wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Proste krzesło to koszt około stu złotych. Należy zadbać o odpowiedni profil siedziska oraz o drobne szczegóły. Nie należy korzystać z krzeseł obrotowych, gdyż one poprzez swoje drgania wywołują stałe urazy w kręgosłupie. Wygoda i komfort w tym przypadku jest zjawiskiem złudnym. Źle dobrane krzesło może po latach mieć fatalny wpływ na nasz kręgosłup.


Oczywiście samo krzesło nie będzie rozwiązaniem. Aby nasz kręgosłup nie był zbyt obciążony musimy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Nie należy garbić się, wyginać zbytnio. Postawa musi być prosta i stabilna, tylko wtedy unikniemy dolegliwości kręgosłupa. Nawet jeśli jest nam wygodnie przy pewnej krzywiźnie to nie znaczy, że siedzimy poprawnie. Dopiero po latach nasze błędy mogą dawać o sobie znaki.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz