wtorek, 12 lipca 2011

Fizjoterapia - zawód dla ludzi z pasją

Fizjoterapia - zawód dla ludzi z pasją

Fizjoterapia to kierunek studiów, na którym studenci zdobywają wiedzę na temat tego, jak szybko i skutecznie przywracać sprawność fizyczną pacjentom po rozmaitych kontuzjach, urazach i wypadkach oraz osobom z wadami kręgosłupa i narządów ruchu.

Rehabilitanci poddają pacjenta odpowiednim zabiegom manualnym, które zwalczają ból, stany zapalne, korygują wady postawy, usprawniają czynności narządów ruchu, wzmacniają kondycję. W zakres fizjoterapii obok pracy manualnej wchodzi szereg zróżnicowanych działań terapeutycznych, wśród których wymienić można, między innymi: kinezyterapię (leczenie ruchem), fizykoterapię (forma leczenia wykorzystująca bodźce fizykalne), ergoterapię (forma terapii wykorzystująca różne rodzaje pracy), balneoterapię (metoda lecznicza wykorzystująca wody lecznicze) czy klimatoterapię (leczenie klimatyczne). Kierunek ten prowadzony jest obecnie przez różnego typu uczelnie w całym kraju. Najczęściej są to akademie wychowania fizycznego, uczelnie medyczne oraz państwowe wyższe szkoły zawodowe.

Fizjoterapia jest kierunkiem bardzo wymagającym. Większość przedmiotów wykładanych na studiach to przedmioty stricte medyczne. Studenci zgłębiają tu wiedzę z fizjologii, anatomii, neurobiologii, biochemii, antropologii, patologii, biologii, a także psychologii, pedagogiki, socjologii i etyki. W programie zajęć znajduje się oczywiście również wychowanie fizyczne.

Sam zawód rehabilitanta jest stosunkowo trudnym fachem, wymagającym dużej siły zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Od dobrego fizjoterapeuty wymaga się odpowiedzialności, kreatywności, szybkich i trafnych decyzji. Ważna jest także wrażliwość na ludzi, wytrzymałość, chęć niesienia pomocy innym. Wiedza i umiejętności praktyczne to tutaj za mało.

Fizjoterapia daje młodym ludziom wiele możliwości. Po ukończeniu studiów, absolwenci fizjoterapii zatrudniani są w prywatnych gabinetach rehabilitacji (Rehabilitacja Kraków), gabinetach masażu, szpitalach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, rehabilitacyjnych palcówkach oświatowo-wychowawczych, gabinetach odnowy biologicznej, a także w klubach sportowych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

1 komentarz:

  1. A co sądzisz o tym https://www.pomocedlaseniora.pl/1250-chodziki-czterokolowe W jakiej kondycji powinna być osoba, żeby móc się poruszać o takim chodziku. Mam tu na myślę siłę w rękach bo to chyba na nich opiera się cały ciężar ciała.

    OdpowiedzUsuń